Analog ADCMP391ARZ
ADCMP391ARZ picture photo
Mfg. Part Number
ADCMP391ARZ
Manufacturer
Product Category
Linear - Comparators
Brief Description
IC COMPARATOR QUAD RRO 8SOIC
Datasheet Download
ADCMP391ARZ.pdf
Availability of ADCMP391ARZ
QUANTITY
ADCMP391ARZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADCMP391ARZ
Internal Part NumberEIS-ADCMP391ARZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Comparators
Series-
PackagingTube
TypeGeneral Purpose
Number of Elements1
Output TypeRail-to-Rail
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.3 V ~ 5.5 V
Voltage - Input Offset (Max)2.5mV
Current - Input Bias (Max)30nA
Current - Output (Typ)-
Current - Quiescent (Max)24.7µA
CMRR, PSRR (Typ)74dB CMRR, 80dB PSRR
Propagation Delay (Max)4.2µs
Hysteresis50mV
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADCMP391ARZ
Related LinksADCMP, ADCMP391ARZ Datasheet, Analog Distributor
ADCMP391ARZ Details Description
Related parts for ADCMP391ARZ
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 840MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 700MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 80VDC datasheet.pdf