Analog ADE5566ASTZF62-RL
ADE5566ASTZF62-RL picture photo
Mfg. Part Number
ADE5566ASTZF62-RL
Manufacturer
Product Category
PMIC - Energy Metering
Brief Description
IC ENERGY METERING 1PHASE 64LQFP
Datasheet Download
ADE5566ASTZF62-RL.pdf
Availability of ADE5566ASTZF62-RL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADE5566ASTZF62-RL Order Process
Ship out your order
Specifications of ADE5566ASTZF62-RL
Internal Part NumberEIS-ADE5566ASTZF62-RL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Family 27/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Energy Metering
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Input Impedance770 kOhm
Measurement Error0.1%
Voltage - I/O High1.3V, 2V, 2.4V
Voltage - I/O Low0.4V, 0.8V
Current - Supply4.4mA
Voltage - Supply2.4 V ~ 3.7 V
Meter TypeSingle Phase
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADE5566ASTZF62-RL
Related LinksADE5566A, ADE5566ASTZF62-RL Datasheet, Analog Distributor
ADE5566ASTZF62-RL Details Description
Related parts for ADE5566ASTZF62-RL
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 12SEC 16-DIP datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT .6A NO/NC POLY datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 300K 8-SOIC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf