Analog ADG1209YCPZ-REEL
ADG1209YCPZ-REEL picture photo
Mfg. Part Number
ADG1209YCPZ-REEL
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16LFCSP
Datasheet Download
ADG1209YCPZ-REEL.pdf
Availability of ADG1209YCPZ-REEL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADG1209YCPZ-REEL Order Process
Ship out your order
Specifications of ADG1209YCPZ-REEL
Internal Part NumberEIS-ADG1209YCPZ-REEL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesWireless Sensor Network (WSN) Solutions
Product Training ModulesSwitch Fundamentals
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Jan/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 03/Feb/2014
Assembly Site Revision A 05/May/2014
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
SeriesiCMOS®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMultiplexer
Circuit2 x 4:1
On-State Resistance475 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)12V, ±15V
Current - Supply220µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-VQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package16-LFCSP-VQ (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADG1209YCPZ-REEL
Related LinksADG1209Y, ADG1209YCPZ-REEL Datasheet, Analog Distributor
ADG1209YCPZ-REEL Details Description
Related parts for ADG1209YCPZ-REEL
CONN HEADER 10POS R/A W/FLANGE datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 2CH 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 10NS 80QFP datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 20COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf