Analog ADG1604BCPZ-REEL7
ADG1604BCPZ-REEL7 picture photo
Mfg. Part Number
ADG1604BCPZ-REEL7
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MULTIPLEXER 4X1 16LFCSP
Datasheet Download
ADG1604BCPZ-REEL7.pdf
Availability of ADG1604BCPZ-REEL7
QUANTITY
ADG1604BCPZ-REEL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADG1604BCPZ-REEL7
Internal Part NumberEIS-ADG1604BCPZ-REEL7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesiCMOS™ Switches and Multiplexers for Data Acquisition
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 03/Feb/2014
Assembly Site Revision A 05/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMultiplexer
Circuit1 x 4:1
On-State Resistance1.1 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)3.3 V ~ 16 V, ±1.65 V ~ 4 V
Current - Supply230µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-VQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package16-LFCSP-VQ (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADG1604BCPZ-REEL7
Related LinksADG1604B, ADG1604BCPZ-REEL7 Datasheet, Analog Distributor
ADG1604BCPZ-REEL7 Details Description
Related parts for ADG1604BCPZ-REEL7
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMINI3 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 80MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 815V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 55V SNAP datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf