Analog ADG1606BRUZ-REEL7
ADG1606BRUZ-REEL7 picture photo
Mfg. Part Number
ADG1606BRUZ-REEL7
Brief Description
IC MULTIPLEXER 1X16 28TSSOP
Datasheet Download
ADG1606BRUZ-REEL7.pdf
Availability of ADG1606BRUZ-REEL7
QUANTITY
ADG1606BRUZ-REEL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADG1606BRUZ-REEL7
Internal Part NumberEIS-ADG1606BRUZ-REEL7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLi-Ion Battery Formation/Grading Equipment Solution
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
SeriesiCMOS®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMultiplexer
Circuit1 x 16:1
On-State Resistance5 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)3.3 V ~ 16 V, ±1.65 V ~ 4 V
Current - Supply300µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)