ASSMANN WSW Components ADIP24-G-LC
ADIP24-G-LC picture photo
Mfg. Part Number
ADIP24-G-LC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN DIP IDC 24POS GOLD GRAY
Datasheet Download
ADIP24-G-LC.pdf
Availability of ADIP24-G-LC
QUANTITY
ADIP24-G-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of ADIP24-G-LC
Internal Part NumberEIS-ADIP24-G-LC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package84
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Series-
PackagingTray
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions24
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.600" (15.24mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADIP24-G-LC
Related LinksADIP2, ADIP24-G-LC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
ADIP24-G-LC Details Description
Related parts for ADIP24-G-LC
SOCKET ADAPTER SOIC TO 20DIP 0.3 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP NH 22-28AWG datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 1NC/1NO+2NC 24VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
LCD TFT 15.0" 1024X768 ASV datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf