Analog ADM101EARMZ
ADM101EARMZ picture photo
Mfg. Part Number
ADM101EARMZ
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TX/RX RS-232 SINGLE 5V 10MSOP
Datasheet Download
ADM101EARMZ.pdf
Availability of ADM101EARMZ
QUANTITY
ADM101EARMZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADM101EARMZ
Internal Part NumberEIS-ADM101EARMZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexFull
Receiver Hysteresis200mV
Data Rate460Kbps
Voltage - Supply5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADM101EARMZ
Related LinksADM10, ADM101EARMZ Datasheet, Analog Distributor
ADM101EARMZ Details Description
Related parts for ADM101EARMZ
CONN PLUG RT ANG 120POS .050 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 150MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SW 1A 100V 150NS DO204AL datasheet.pdf