Analog ADM1816-20AKS-REEL
ADM1816-20AKS-REEL picture photo
Mfg. Part Number
ADM1816-20AKS-REEL
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MONITOR RESET 2.55V SC-70-3
Datasheet Download
ADM1816-20AKS-REEL.pdf
Availability of ADM1816-20AKS-REEL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADM1816-20AKS-REEL Order Process
Ship out your order
Specifications of ADM1816-20AKS-REEL
Internal Part NumberEIS-ADM1816-20AKS-REEL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Jan/2014
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout100 ms Minimum
Voltage - Threshold2.55V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSC-70-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADM1816-20AKS-REEL
Related LinksADM1816-2, ADM1816-20AKS-REEL Datasheet, Analog Distributor
ADM1816-20AKS-REEL Details Description
Related parts for ADM1816-20AKS-REEL
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC DUAL HS MOSFET DRVR 8-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/10W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf