Analog ADM7172ACPZ-R7
ADM7172ACPZ-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADM7172ACPZ-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 2A 8LFCSP
Datasheet Download
ADM7172ACPZ-R7.pdf
Availability of ADM7172ACPZ-R7
QUANTITY
ADM7172ACPZ-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADM7172ACPZ-R7
Internal Part NumberEIS-ADM7172ACPZ-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductADM7170 Linear Dropout Regulator
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output1.2 V ~ 6.328 V
Current - Output2A
Voltage - Dropout (Typical)0.172V @ 2A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)2.4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-WD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADM7172ACPZ-R7
Related LinksADM7172, ADM7172ACPZ-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADM7172ACPZ-R7 Details Description
Related parts for ADM7172ACPZ-R7
RES SMD 6.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 2CH 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HAN .075 THICK AKDQ ADAPTER PLAT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
BRIDGE RECT 6A 200V datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf