Analog ADP121CB-2.0-EVALZ
ADP121CB-2.0-EVALZ picture photo
Mfg. Part Number
ADP121CB-2.0-EVALZ
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
BOARD EVAL ADP121-1 2.0V OUTPUT
Datasheet Download
ADP121CB-2.0-EVALZ.pdf
Availability of ADP121CB-2.0-EVALZ
QUANTITY
ADP121CB-2.0-EVALZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP121CB-2.0-EVALZ
Internal Part NumberEIS-ADP121CB-2.0-EVALZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesActivity Monitoring Solution
Pulse Oximeter Solution
Electrocardiogram (ECG) Solutions
Design ResourcesLow power, Long Range, ISM Wireless Measuring Node (CN0164)
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output2V
Current - Output150mA
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartADP121
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP121CB-2.0-EVALZ
Related LinksADP121CB-, ADP121CB-2.0-EVALZ Datasheet, Analog Distributor
ADP121CB-2.0-EVALZ Details Description
Related parts for ADP121CB-2.0-EVALZ
IC TXRX DUAL RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMC datasheet.pdf
TXRX LIN BUS BIDIRECT 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf