Analog ADP122ACPZ-2.6-R7
ADP122ACPZ-2.6-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP122ACPZ-2.6-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.3A 6LFCSP-UD
Datasheet Download
ADP122ACPZ-2.6-R7.pdf
Availability of ADP122ACPZ-2.6-R7
QUANTITY
ADP122ACPZ-2.6-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP122ACPZ-2.6-R7
Internal Part NumberEIS-ADP122ACPZ-2.6-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesActivity Monitoring Solution
Electrocardiogram (ECG) Solutions
PCN Assembly/OriginMini-LFCSP Assembly and Test Transfer 12/Nov/2013
Assembly/Test Revision A 12/May/2014
Assembly/Test Revision B 30/Jun/2014
Assembly/Test Site Revision C 06/Aug/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.085V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package6-LFCSP-UD (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP122ACPZ-2.6-R7
Related LinksADP122AC, ADP122ACPZ-2.6-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP122ACPZ-2.6-R7 Details Description
Related parts for ADP122ACPZ-2.6-R7
IC FLASH 2MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 1.25V DIP datasheet.pdf
IC DDR 642M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf