Analog ADP124ARHZ-2.5-R7
ADP124ARHZ-2.5-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP124ARHZ-2.5-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8MSOP
Datasheet Download
ADP124ARHZ-2.5-R7.pdf
Availability of ADP124ARHZ-2.5-R7
QUANTITY
ADP124ARHZ-2.5-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP124ARHZ-2.5-R7
Internal Part NumberEIS-ADP124ARHZ-2.5-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesElectrocardiogram (ECG) Solutions
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 05/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)550mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP124ARHZ-2.5-R7
Related LinksADP124AR, ADP124ARHZ-2.5-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP124ARHZ-2.5-R7 Details Description
Related parts for ADP124ARHZ-2.5-R7
IC OPAMP INSTR 150KHZ 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 24-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 25A 240VAC AC IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 600MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf