Analog ADP1614-1.3-EVALZ
ADP1614-1.3-EVALZ picture photo
Mfg. Part Number
ADP1614-1.3-EVALZ
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD EVAL ADP1614 1.3MHZ
Datasheet Download
ADP1614-1.3-EVALZ.pdf
Availability of ADP1614-1.3-EVALZ
QUANTITY
ADP1614-1.3-EVALZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1614-1.3-EVALZ
Internal Part NumberEIS-ADP1614-1.3-EVALZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Reference Design LibraryADP1614-1.3-EVALZ: 15V @ 1.4A, 2.5 ~ 5.5V in
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Up
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output15V
Current - Output4A
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Regulator TopologyBoost
Frequency - Switching1.3MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartADP1614
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1614-1.3-EVALZ
Related LinksADP1614-, ADP1614-1.3-EVALZ Datasheet, Analog Distributor
ADP1614-1.3-EVALZ Details Description
Related parts for ADP1614-1.3-EVALZ
DIP CABLE - CDR14G/AE14G/CDR14G datasheet.pdf
CER RESONATOR 4.0 MHZ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC PLL FRAME RATE COMM 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf