Analog ADP1706ACPZ-1.3-R7
ADP1706ACPZ-1.3-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1706ACPZ-1.3-R7
Brief Description
IC REG LDO 1.3V 1A 8LFCSP
Datasheet Download
ADP1706ACPZ-1.3-R7.pdf
Availability of ADP1706ACPZ-1.3-R7
QUANTITY
ADP1706ACPZ-1.3-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1706ACPZ-1.3-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1706ACPZ-1.3-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Line Monitoring
PCN OtherMultiple Changes 13/Feb/2014
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-VD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1706ACPZ-1.3-R7
Related LinksADP1706AC, ADP1706ACPZ-1.3-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1706ACPZ-1.3-R7 Details Description
Related parts for ADP1706ACPZ-1.3-R7
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CBS LOCKING "L" TYPE 9/16" datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 24POS DIP SCKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 84PGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE 8POS GOLD SLDR EYE datasheet.pdf