Analog ADP1706ACPZ-1.8-R7
ADP1706ACPZ-1.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1706ACPZ-1.8-R7
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A 8LFCSP
Datasheet Download
ADP1706ACPZ-1.8-R7.pdf
Availability of ADP1706ACPZ-1.8-R7
QUANTITY
ADP1706ACPZ-1.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1706ACPZ-1.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1706ACPZ-1.8-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Line Monitoring
PCN OtherMultiple Changes 13/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-VD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1706ACPZ-1.8-R7
Related LinksADP1706AC, ADP1706ACPZ-1.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1706ACPZ-1.8-R7 Details Description
Related parts for ADP1706ACPZ-1.8-R7
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOX JUNCTION 2GANG PWR RATED OWH datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CRIMP TERMINAL FOR 6-POS CONN datasheet.pdf
SEALED SE HDW PACKET datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES 330 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf