Analog ADP1706ARDZ-1.15R7
ADP1706ARDZ-1.15R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1706ARDZ-1.15R7
Brief Description
IC REG LDO 1.15V 1A 8SOIC
Datasheet Download
ADP1706ARDZ-1.15R7.pdf
Availability of ADP1706ARDZ-1.15R7
QUANTITY
ADP1706ARDZ-1.15R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1706ARDZ-1.15R7
Internal Part NumberEIS-ADP1706ARDZ-1.15R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Line Monitoring
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.15V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1706ARDZ-1.15R7
Related LinksADP1706AR, ADP1706ARDZ-1.15R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1706ARDZ-1.15R7 Details Description
Related parts for ADP1706ARDZ-1.15R7
RES 56 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CURRENT TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf