Analog ADP1707ARDZ-1.5-R7
ADP1707ARDZ-1.5-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1707ARDZ-1.5-R7
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A 8SOIC
Datasheet Download
ADP1707ARDZ-1.5-R7.pdf
Availability of ADP1707ARDZ-1.5-R7
QUANTITY
ADP1707ARDZ-1.5-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1707ARDZ-1.5-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1707ARDZ-1.5-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesElectrocardiogram (ECG) Solutions
Product Training ModulesPower Line Monitoring
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1707ARDZ-1.5-R7
Related LinksADP1707AR, ADP1707ARDZ-1.5-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1707ARDZ-1.5-R7 Details Description
Related parts for ADP1707ARDZ-1.5-R7
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 103A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6000PF 12KV R85 DISK datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED ASSY 0.150" 5MM YLW DIFF 2LD datasheet.pdf