Analog ADP170AUJZ-1.8-R7
ADP170AUJZ-1.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP170AUJZ-1.8-R7
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-5
Datasheet Download
ADP170AUJZ-1.8-R7.pdf
Availability of ADP170AUJZ-1.8-R7
QUANTITY
ADP170AUJZ-1.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP170AUJZ-1.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP170AUJZ-1.8-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesPulse Oximeter Solution
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.066V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 3.6V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP170AUJZ-1.8-R7
Related LinksADP170AU, ADP170AUJZ-1.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP170AUJZ-1.8-R7 Details Description
Related parts for ADP170AUJZ-1.8-R7
CONN RCPT 9POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
IC HEADPHONE AMP STER G 16-WLCSP datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 3/4W 2512 datasheet.pdf