Analog ADP1712AUJZ-3.0-R7
ADP1712AUJZ-3.0-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1712AUJZ-3.0-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.3A TSOT23-5
Datasheet Download
ADP1712AUJZ-3.0-R7.pdf
Availability of ADP1712AUJZ-3.0-R7
QUANTITY
ADP1712AUJZ-3.0-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1712AUJZ-3.0-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1712AUJZ-3.0-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Line Monitoring
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)380mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C