Analog ADP1715ARMZ-3.3-R7
ADP1715ARMZ-3.3-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1715ARMZ-3.3-R7
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8MSOP
Datasheet Download
ADP1715ARMZ-3.3-R7.pdf
Availability of ADP1715ARMZ-3.3-R7
QUANTITY
ADP1715ARMZ-3.3-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1715ARMZ-3.3-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1715ARMZ-3.3-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Line Monitoring
PCN Assembly/Origin8/10L MSOP Products Assembly Transf 26/Oct/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)550mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1715ARMZ-3.3-R7
Related LinksADP1715AR, ADP1715ARMZ-3.3-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1715ARMZ-3.3-R7 Details Description
Related parts for ADP1715ARMZ-3.3-R7
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 25V 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2MM R/A T-H 10AU datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 600MA 380 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS 28AWG DISCRETE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HDM 8SAPR145F220F G datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 18GHZ datasheet.pdf