Analog ADP1720-50
ADP1720-50 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1720-50
Manufacturer
Product Category
Analog IC
Brief Description
50mA High-Voltage Micro-power LDO in MSOP IC
Datasheet Download
ADP1720-50.pdf
Availability of ADP1720-50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP1720-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1720-50
Internal Part NumberEIS-ADP1720-50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ADI
Delivery TimeIn stock, ship ADP1720-50 today.
SeriesADP1720
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTape and Reel / Tube / Tray
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for ADP1720-50
Alternative Part (Replacement)EIS-ADP1720-50
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ADI Product CategoryIC, Clock Timing, Data Acquisition, MCU DSP, PMIC...
Related LinksADP17, ADP1720-50 Datasheet, Analog Distributor
ADP1720-50 Details Description
Related parts for ADP1720-50
CARDEDGE 72POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IN datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LAPPING FILM 268X PSA datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPEA 18POS datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf