| Internal Part Number | EIS-ADP2102-1.875EVALZ | |
| Product Training Modules | ADP2102 DSP Battery Life Applications | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | - | |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down | |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated | |
| Power - Output | - | |
| Voltage - Output | 1.875V | |
| Current - Output | 600mA | |
| Voltage - Input | 2.7 V ~ 5.5 V | |