Analog ADP2108ACBZ-3.3-R7
ADP2108ACBZ-3.3-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP2108ACBZ-3.3-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 3.3V 0.6A SYNC 5WLCSP
Datasheet Download
ADP2108ACBZ-3.3-R7.pdf
Availability of ADP2108ACBZ-3.3-R7
QUANTITY
ADP2108ACBZ-3.3-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2108ACBZ-3.3-R7
Internal Part NumberEIS-ADP2108ACBZ-3.3-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesPressure Transmitter Solutions
Pulse Oximeter Solution
Electrocardiogram (ECG) Solutions
Reference Design LibraryADP2108-3.3-EVALZ: 3.3V @ 600mA, 2.3 ~ 5.5V in
PCN PackagingWLCSP Devices/8mm 28/Feb/2012
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching3MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, WLCSP
Supplier Device Package5-WLCSP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2108ACBZ-3.3-R7
Related LinksADP2108AC, ADP2108ACBZ-3.3-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP2108ACBZ-3.3-R7 Details Description
Related parts for ADP2108ACBZ-3.3-R7
CONN RECEPT 26POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf