Analog ADP2119ACPZ-1.8-R7
ADP2119ACPZ-1.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP2119ACPZ-1.8-R7
Brief Description
IC REG BUCK 1.8V 2A SYNC 10LFCSP
Datasheet Download
ADP2119ACPZ-1.8-R7.pdf
Availability of ADP2119ACPZ-1.8-R7
QUANTITY
ADP2119ACPZ-1.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2119ACPZ-1.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP2119ACPZ-1.8-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesA System Solution for IEDs Based on IEC 61850
Motor Control Solution—Servo Control
Renewable Energy—Solar PV Solutions
Electrocardiogram (ECG) Solutions
PCN Assembly/OriginLFCSP 2x3,3x3 Assembly Test Site Transfer 18/Oct/2013
Assembly/Test Site Revision B 28/Apr/2014
Assembly/Test Site Revision C 06/Aug/2014
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package10-LFCSP-WD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2119ACPZ-1.8-R7
Related LinksADP2119AC, ADP2119ACPZ-1.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP2119ACPZ-1.8-R7 Details Description
Related parts for ADP2119ACPZ-1.8-R7
SWITCH PUSH DPDT 0.2A 14V datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3" BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
1.27MM QF50 REC VT PRLD POLZ datasheet.pdf
5-30MM T-BEAM L/ON NPN M3 MTG datasheet.pdf
COIL CHOKE 39MH 0.4A VERT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
14CCT REVERSE PICOFLEX SMT HEADE datasheet.pdf
26500 12C 12#20 P BY PLUG WC datasheet.pdf
Micropower Low Cost Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V and Adjustable DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf