Analog ADP2120ACPZ-1.5-R7
ADP2120ACPZ-1.5-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP2120ACPZ-1.5-R7
Brief Description
IC REG BUCK 1.5V 1.25A 10LFCSP
Datasheet Download
ADP2120ACPZ-1.5-R7.pdf
Availability of ADP2120ACPZ-1.5-R7
QUANTITY
ADP2120ACPZ-1.5-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2120ACPZ-1.5-R7
Internal Part NumberEIS-ADP2120ACPZ-1.5-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginLFCSP 2x3,3x3 Assembly Test Site Transfer 18/Oct/2013
Assembly/Test Site Revision B 28/Apr/2014
Assembly/Test Site Revision C 06/Aug/2014
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.25A
Frequency - Switching1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package10-LFCSP-WD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2120ACPZ-1.5-R7
Related LinksADP2120AC, ADP2120ACPZ-1.5-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP2120ACPZ-1.5-R7 Details Description
Related parts for ADP2120ACPZ-1.5-R7
COVER STR RELIEF BLA AH 10P OR datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AL datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1.41CT/1CT:1.41CT SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
KEYPAD RUGGED 4X4 METAL KEY/HSNG datasheet.pdf
2.00MM UNSHRD HDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf