Analog ADP2139ACBZ-2.8-R7
ADP2139ACBZ-2.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP2139ACBZ-2.8-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 2.8V 0.8A SYNC 6WLCSP
Datasheet Download
ADP2139ACBZ-2.8-R7.pdf
Availability of ADP2139ACBZ-2.8-R7
QUANTITY
ADP2139ACBZ-2.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2139ACBZ-2.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP2139ACBZ-2.8-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingWLCSP Devices/8mm 28/Feb/2012
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output800mA
Frequency - Switching3MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package6-WLCSP (1.03x1.50)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2139ACBZ-2.8-R7
Related LinksADP2139AC, ADP2139ACBZ-2.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP2139ACBZ-2.8-R7 Details Description
Related parts for ADP2139ACBZ-2.8-R7
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
IC DAC CMOS MULTI 12BIT 8-CDIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 30V datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 800MA 1.08 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
12 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf