Analog ADP2165ACPZ-1.8-R7
ADP2165ACPZ-1.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP2165ACPZ-1.8-R7
Brief Description
IC REG BUCK 1.8V 5A SYNC 24LFCSP
Datasheet Download
ADP2165ACPZ-1.8-R7.pdf
Availability of ADP2165ACPZ-1.8-R7
QUANTITY
ADP2165ACPZ-1.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2165ACPZ-1.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP2165ACPZ-1.8-R7
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5A
Frequency - Switching250kHz ~ 1.4MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package24-LFCSP-WQ (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2165ACPZ-1.8-R7
Related LinksADP2165AC, ADP2165ACPZ-1.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP2165ACPZ-1.8-R7 Details Description
Related parts for ADP2165ACPZ-1.8-R7
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 8VSON datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CABLE 18COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 9POS INLINE FMALE datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS STRT datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 9.2VC TSLP2-17 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.9A 85 MOHM SMD datasheet.pdf