Analog ADP2370ACPZ-1.8-R7
ADP2370ACPZ-1.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP2370ACPZ-1.8-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 1.8V 0.8A SYNC 8LFCSP
Datasheet Download
ADP2370ACPZ-1.8-R7.pdf
Availability of ADP2370ACPZ-1.8-R7
QUANTITY
ADP2370ACPZ-1.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP2370ACPZ-1.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP2370ACPZ-1.8-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesWater Analysis Solution for pH & Conductivity Meters
Dual Beam Spectrophotometer Solution
Vision-Based Occupancy Sensing Solution
Gas Detector Solution Based on NDIR and PID
PCN Assembly/OriginLFCSP 2x3,3x3 Assembly Test Site Transfer 18/Oct/2013
Assembly/Test Site Revision B 28/Apr/2014
Assembly/Test Site Revision C 06/Aug/2014
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.2V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output800mA
Frequency - Switching600kHz ~ 1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-WD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP2370ACPZ-1.8-R7
Related LinksADP2370AC, ADP2370ACPZ-1.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP2370ACPZ-1.8-R7 Details Description
Related parts for ADP2370ACPZ-1.8-R7
FAN AXIAL 108X37MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680OHM 70DEG0805 datasheet.pdf
DISCONNECT AND TEST TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A I2PAK-3 datasheet.pdf
NUT DRIVER SET W/CASE 11PC datasheet.pdf
SZ22/22 SOCKET CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 9KV R7 AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 350W datasheet.pdf