Analog ADP3301ARZ-3.3
ADP3301ARZ-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
ADP3301ARZ-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
ADP3301ARZ-3.3.pdf
Availability of ADP3301ARZ-3.3
QUANTITY
ADP3301ARZ-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP3301ARZ-3.3
Internal Part NumberEIS-ADP3301ARZ-3.3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Line Monitoring
PCN Assembly/OriginSOICN-8L,14L Alternate Assembly Site 13/Nov/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesanyCAP®
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP3301ARZ-3.3
Related LinksADP3301, ADP3301ARZ-3.3 Datasheet, Analog Distributor
ADP3301ARZ-3.3 Details Description
Related parts for ADP3301ARZ-3.3
IC POT DGTL 50K 100TAPS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR PREC TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf