Analog ADP3339AKCZ-2.5-R7
ADP3339AKCZ-2.5-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP3339AKCZ-2.5-R7
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-3
Datasheet Download
ADP3339AKCZ-2.5-R7.pdf
Availability of ADP3339AKCZ-2.5-R7
QUANTITY
ADP3339AKCZ-2.5-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP3339AKCZ-2.5-R7
Internal Part NumberEIS-ADP3339AKCZ-2.5-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMedical Ultrasound Solutions
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.8 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP3339AKCZ-2.5-R7
Related LinksADP3339AK, ADP3339AKCZ-2.5-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP3339AKCZ-2.5-R7 Details Description
Related parts for ADP3339AKCZ-2.5-R7
IC OPAMP GP 1.9MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf