Texas Instruments ADS58H40IZCRR
ADS58H40IZCRR picture photo
Mfg. Part Number
ADS58H40IZCRR
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
Datasheet Download
ADS58H40IZCRR.pdf
Availability of ADS58H40IZCRR
QUANTITY
ADS58H40IZCRR Order Process
Ship out your order
Specifications of ADS58H40IZCRR
Internal Part NumberEIS-ADS58H40IZCRR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits14
Sampling Rate (Per Second)250M
Number of Inputs4
Input TypeDifferential
Data InterfaceLVDS - Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters2
ArchitecturePipelined
Reference TypeInternal
Voltage - Supply, Analog1.8 V ~ 2 V, 3.15 V ~ 3.45 V
Voltage - Supply, Digital1.7 V ~ 2 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LFBGA
Supplier Device Package144-NFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADS58H40IZCRR
Related LinksADS58H, ADS58H40IZCRR Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADS58H40IZCRR Details Description
Related parts for ADS58H40IZCRR
CONN HEADER ZH TOP 7POS 1.5MM datasheet.pdf
BRAID NO-CLEAN BROWN .125"X5' datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2:1 16QSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 13A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE DC MALE STR SGL 8POS 1M datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf