Texas Instruments ADS7852YB/250
ADS7852YB/250 picture photo
Mfg. Part Number
ADS7852YB/250
Brief Description
IC 8-CHANNEL 12-BIT A/D 32-TQFP
Datasheet Download
ADS7852YB/250.pdf
Availability of ADS7852YB/250
QUANTITY
ADS7852YB/250 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADS7852YB/250
Internal Part NumberEIS-ADS7852YB/250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013
Manufacturer Product PageADS7852YB/250 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)500k
Number of Inputs8
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceParallel
ConfigurationMUX-S/H-ADC
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
FeaturesSelectable Address
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TQFP
Supplier Device Package32-TQFP (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADS7852YB/250
Related LinksADS785, ADS7852YB/250 Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADS7852YB/250 Details Description
Related parts for ADS7852YB/250
MOSFET P-CH 30V 3.4A 8-SOP datasheet.pdf
COILED CORD DUAL COND GND 10' datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BATTERY NICAD 5000MAH D R TYPE datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SECURITY GUARD RED LOCKUP datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 500' datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CMC BMS CAP datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM TOOL AUTOMATIK datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD datasheet.pdf