Apem Inc. ADTSM62NV
ADTSM62NV picture photo
Mfg. Part Number
ADTSM62NV
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
ADTSM62NV.pdf
Availability of ADTSM62NV
QUANTITY
ADTSM62NV Order Process
Ship out your order
Specifications of ADTSM62NV
Internal Part NumberEIS-ADTSM62NV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package77
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesADTS
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins5.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline6.20mm x 6.20mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADTSM62NV
Related LinksADTS, ADTSM62NV Datasheet, Apem Inc. Distributor
ADTSM62NV Details Description
Related parts for ADTSM62NV
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC P600 datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 6POS 3' datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 3+GND SZ3A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC datasheet.pdf