Analog ADUC7024BSTZ62-RL
ADUC7024BSTZ62-RL picture photo
Mfg. Part Number
ADUC7024BSTZ62-RL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM7 62KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
ADUC7024BSTZ62-RL.pdf
Availability of ADUC7024BSTZ62-RL
QUANTITY
ADUC7024BSTZ62-RL Order Process
Ship out your order
Specifications of ADUC7024BSTZ62-RL
Internal Part NumberEIS-ADUC7024BSTZ62-RL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesRenewable Energy—Solar PV Solutions
Pulse Oximeter Solution
Electrocardiogram (ECG) Solutions
Energy-Protective Relay Platform for Pwr Distribution Syst
Development Tool Selector
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMicroConverter® ADuC7xxx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM7®
Core Size16/32-Bit
Speed44MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPLA, PWM, PSM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O30
Program Memory Size62KB (31K x16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x12b; D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADUC7024BSTZ62-RL
Related LinksADUC7024, ADUC7024BSTZ62-RL Datasheet, Analog Distributor
ADUC7024BSTZ62-RL Details Description
Related parts for ADUC7024BSTZ62-RL
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.8KV 63A TO247AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN CAP 1POS MINI-U-MNL RED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.65KV 1.5A DO204 datasheet.pdf
TERM SPLICE 5" datasheet.pdf
INDENTER datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf