Analog ADUM1280CRZ
ADUM1280CRZ picture photo
Mfg. Part Number
ADUM1280CRZ
Manufacturer
Product Category
Digital Isolators
Brief Description
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC
Datasheet Download
ADUM1280CRZ.pdf
Availability of ADUM1280CRZ
QUANTITY
ADUM1280CRZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADUM1280CRZ
Internal Part NumberEIS-ADUM1280CRZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesProgrammable Logic Controllers (PLCs) Solutions
Video FileiCoupler Digital Isolators Meet Strict HEV/EV Requirements
ezLINX™ iCoupler® Isolated Interface Development Environment
iCoupler® Digital Isolators in Motor Control Designs
Featured ProductCN0287 4-Channel Temperature Measurement Circuit
PCN Assembly/OriginDatasheet Update 22/Jul/2015
Alternate Assembly Site 22/Sep/2015
Standard Package98
Category Isolators
FamilyDigital Isolators
SeriesiCoupler®
PackagingTube
TechnologyMagnetic Coupling
TypeGeneral Purpose
Isolated PowerNo
Number of Channels2
Inputs - Side 1/Side 22/0
Channel TypeUnidirectional
Voltage - Isolation3000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)25kV/µs
Data Rate100Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)24ns, 24ns
Pulse Width Distortion (Max)2ns
Rise / Fall Time (Typ)2.5ns, 2.5ns
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADUM1280CRZ
Related LinksADUM1, ADUM1280CRZ Datasheet, Analog Distributor
ADUM1280CRZ Details Description
Related parts for ADUM1280CRZ
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-TDFN datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT MED SEC 12MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 9C P 10" WHT JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf