Analog ADUM2402CRWZ-RL
ADUM2402CRWZ-RL picture photo
Mfg. Part Number
ADUM2402CRWZ-RL
Brief Description
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC
Datasheet Download
ADUM2402CRWZ-RL.pdf
Availability of ADUM2402CRWZ-RL
QUANTITY
ADUM2402CRWZ-RL Order Process
Ship out your order
Specifications of ADUM2402CRWZ-RL
Internal Part NumberEIS-ADUM2402CRWZ-RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesElectrocardiogram (ECG) Solutions
Video FileiCoupler Digital Isolators Meet Strict HEV/EV Requirements
ezLINX™ iCoupler® Isolated Interface Development Environment
iCoupler® Digital Isolators in Motor Control Designs
Other DrawingsADUM Series Quad Channel
PCN Design/SpecificationADUM2400,1,2 Die Update 20/Jan2015
PCN Assembly/OriginAlternate Assembly Site 22/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyDigital Isolators
SeriesiCoupler®
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyMagnetic Coupling
TypeGeneral Purpose
Isolated PowerNo
Number of Channels4
Inputs - Side 1/Side 22/2
Channel TypeUnidirectional
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)25kV/µs
Data Rate90Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)32ns, 32ns
Pulse Width Distortion (Max)2ns
Rise / Fall Time (Typ)2.5ns, 2.5ns
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADUM2402CRWZ-RL
Related LinksADUM240, ADUM2402CRWZ-RL Datasheet, Analog Distributor
ADUM2402CRWZ-RL Details Description
Related parts for ADUM2402CRWZ-RL
CAP CER 12PF 250V 0603 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 60COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SL-SMT5.00/03/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf