Analog ADUM3100ARZ
ADUM3100ARZ picture photo
Mfg. Part Number
ADUM3100ARZ
Manufacturer
Product Category
Digital Isolators
Brief Description
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC
Datasheet Download
ADUM3100ARZ.pdf
Availability of ADUM3100ARZ
QUANTITY
ADUM3100ARZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADUM3100ARZ
Internal Part NumberEIS-ADUM3100ARZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileiCoupler Digital Isolators Meet Strict HEV/EV Requirements
ezLINX™ iCoupler® Isolated Interface Development Environment
iCoupler® Digital Isolators in Motor Control Designs
Other DrawingsADUM Single Channel
PCN Assembly/OriginAlternate Fab Foundry Revision C 19/May/2014
Alternate Assembly Site 22/Sep/2015
Standard Package98
Category Isolators
FamilyDigital Isolators
SeriesiCoupler®
PackagingTube
TechnologyMagnetic Coupling
TypeGeneral Purpose
Isolated PowerNo
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Channel TypeUnidirectional
Voltage - Isolation2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)25kV/µs
Data Rate25Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)18ns, 18ns
Pulse Width Distortion (Max)2ns
Rise / Fall Time (Typ)3ns, 3ns
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADUM3100ARZ
Related LinksADUM3, ADUM3100ARZ Datasheet, Analog Distributor
ADUM3100ARZ Details Description
Related parts for ADUM3100ARZ
IC SUPERVISOR PB 4.39V SOT23-5 datasheet.pdf
IND DELAY LINE 2.2NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4MINIFLAT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 16POS datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 550MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 825MA 420 MOHM datasheet.pdf