Analog ADV202BBCZ-150
ADV202BBCZ-150 picture photo
Mfg. Part Number
ADV202BBCZ-150
Manufacturer
Product Category
Interface - CODECs
Brief Description
Datasheet Download
ADV202BBCZ-150.pdf
Availability of ADV202BBCZ-150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADV202BBCZ-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADV202BBCZ-150
Internal Part NumberEIS-ADV202BBCZ-150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMedical Ultrasound Solutions
PCN Obsolescence/ EOLADV202_226 Model EOL 16/Apr/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - CODECs
Series-
PackagingTray
TypeVideo, JPEG2000
Data Interface-
Resolution (Bits)16 b
Number of ADCs / DACs-
Sigma DeltaNo
S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ-
Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ-
Voltage - Supply, Analog1.5V, 3.3V
Voltage - Supply, Digital1.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case144-BGA, CSPBGA
Supplier Device Package144-CSPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADV202BBCZ-150
Related LinksADV202B, ADV202BBCZ-150 Datasheet, Analog Distributor
ADV202BBCZ-150 Details Description
Related parts for ADV202BBCZ-150
RES SMD 5.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL # 80-89 datasheet.pdf
RES 1.30K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
IC CTLR DUAL 48VFQFPN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf