Panasonic Electric Works ADW1103W
ADW1103W picture photo
Mfg. Part Number
ADW1103W
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 3V
Datasheet Download
ADW1103W.pdf
Availability of ADW1103W
QUANTITY
ADW1103W Order Process
Ship out your order
Specifications of ADW1103W
Internal Part NumberEIS-ADW1103W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Featured ProductPanasonic Electric Works - ADW1 Series Power Relays
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesDW-H
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current66.7mA
Coil Voltage3VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)2.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power200 mW
Coil Resistance45 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADW1103W
Related LinksADW1, ADW1103W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ADW1103W Details Description
Related parts for ADW1103W
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf