Analog ADXL375BCCZ-RL7
ADXL375BCCZ-RL7 picture photo
Mfg. Part Number
ADXL375BCCZ-RL7
Manufacturer
Product Category
Accelerometers
Brief Description
IC ACCEL SPI/I2C 3AX 14LGA
Datasheet Download
ADXL375BCCZ-RL7.pdf
Availability of ADXL375BCCZ-RL7
QUANTITY
ADXL375BCCZ-RL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADXL375BCCZ-RL7
Internal Part NumberEIS-ADXL375BCCZ-RL7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Sensors, Transducers
FamilyAccelerometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
AxisX, Y, Z
Acceleration Range±200g
Sensitivity20.5 LSB/g
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Output TypeDigital
Bandwidth1kHz
InterfaceI²C, SPI
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VFLGA
Supplier Device Package14-LGA (3x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADXL375BCCZ-RL7
Related LinksADXL375, ADXL375BCCZ-RL7 Datasheet, Analog Distributor
ADXL375BCCZ-RL7 Details Description
Related parts for ADXL375BCCZ-RL7
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
HAN R23 METAL SCREW COVER datasheet.pdf
RES 181K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 65MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HPP V4 POWER ADJUPCMGAUGE 1 02M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf