Cornell Dubilier Electronics AEB336M2GS44T-F
AEB336M2GS44T-F picture photo
Mfg. Part Number
AEB336M2GS44T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V SMD
Datasheet Download
AEB336M2GS44T-F.pdf
Availability of AEB336M2GS44T-F
QUANTITY
AEB336M2GS44T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AEB336M2GS44T-F
Internal Part NumberEIS-AEB336M2GS44T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAEB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEB336M2GS44T-F
Related LinksAEB336M, AEB336M2GS44T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AEB336M2GS44T-F Details Description
Related parts for AEB336M2GS44T-F
FILTER LINE 0.1MH 5A HORIZONTAL datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf