XP Power AEB45US19
AEB45US19 picture photo
Mfg. Part Number
AEB45US19
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 45W
Datasheet Download
AEB45US19.pdf
Availability of AEB45US19
QUANTITY
AEB45US19 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEB45US19
Internal Part NumberEIS-AEB45US19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationAEB Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAEB
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)2.37A
Power (Watts)45W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max45W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length48" (1.22m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEB45US19
Related LinksAEB4, AEB45US19 Datasheet, XP Power Distributor
AEB45US19 Details Description
Related parts for AEB45US19
TERM BLOCK HDR 46POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .050 60POS VERT T/H datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 4.7NS 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
IC AMP MULTIPLEX 400MHZ 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf