Avago Technologies US, Inc. AEDA-3300-BAM
AEDA-3300-BAM picture photo
Mfg. Part Number
AEDA-3300-BAM
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER KIT 3CH 3000CPR BOT MNT
Datasheet Download
AEDA-3300-BAM.pdf
Availability of AEDA-3300-BAM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AEDA-3300-BAM Order Process
Ship out your order
Specifications of AEDA-3300-BAM
Internal Part NumberEIS-AEDA-3300-BAM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesAEDA-3300
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature with Index (Incremental)
Pulses per Revolution3000
Voltage - Supply5V
Actuator Type2mm Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
OrientationVertical
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEDA-3300-BAM
Related LinksAEDA-3, AEDA-3300-BAM Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
AEDA-3300-BAM Details Description
Related parts for AEDA-3300-BAM
TVS DIODE 260VWM 419VC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PWR SPL 20-TQFN datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM .2A 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A SO8FL datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf