Avago Technologies US, Inc. AEDB-9140-F04
AEDB-9140-F04 picture photo
Mfg. Part Number
AEDB-9140-F04
Brief Description
MOD ENCODER 3CH 256CPR 28MM 5/32
Datasheet Download
AEDB-9140-F04.pdf
Availability of AEDB-9140-F04
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AEDB-9140-F04 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEDB-9140-F04
Internal Part NumberEIS-AEDB-9140-F04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesAEDB-9140
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature with Index (Incremental)
Pulses per Revolution256
Voltage - Supply5V
Actuator Type5/32" Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
Orientation-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEDB-9140-F04
Related LinksAEDB-9, AEDB-9140-F04 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
AEDB-9140-F04 Details Description
Related parts for AEDB-9140-F04
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-16AWG #1/4 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 18"W datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 2.5A 6-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 5% 20W datasheet.pdf