Avago Technologies US, Inc. AEDS-9641-P10
AEDS-9641-P10 picture photo
Mfg. Part Number
AEDS-9641-P10
Brief Description
ENCODER DGTL 2CH150LPI BENT LD
Datasheet Download
AEDS-9641-P10.pdf
Availability of AEDS-9641-P10
QUANTITY
AEDS-9641-P10 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEDS-9641-P10
Internal Part NumberEIS-AEDS-9641-P10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Aug/2012
Standard Package480
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesAEDS-964x
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution150 LPI
Voltage - Supply3.3VDC
Actuator TypeCodestrip Not Included
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount
OrientationRight Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEDS-9641-P10
Related LinksAEDS-9, AEDS-9641-P10 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
AEDS-9641-P10 Details Description
Related parts for AEDS-9641-P10
IC SUPERVISOR P/P 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 6.1UH SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.8A 7.7 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP TRIM 2.5-12PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf