Avago Technologies US, Inc. AEDT-8101-H11
AEDT-8101-H11 picture photo
Mfg. Part Number
AEDT-8101-H11
Brief Description
ENCODER KIT INCREMENT 3CH 400CPR
Datasheet Download
AEDT-8101-H11.pdf
Availability of AEDT-8101-H11
QUANTITY
AEDT-8101-H11 Order Process
Ship out your order
Specifications of AEDT-8101-H11
Internal Part NumberEIS-AEDT-8101-H11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Apr/2011
Standard Package60
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesAEDx-8xxx-xxx
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature with Index (Incremental)
Pulses per Revolution400
Voltage - Supply5V
Actuator Type4mm Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
Orientation-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEDT-8101-H11
Related LinksAEDT-8, AEDT-8101-H11 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
AEDT-8101-H11 Details Description
Related parts for AEDT-8101-H11
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
ANT GRID 15DBI 2.4GHZ 30" N FEM datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf