Artesyn Embedded Technologies AEH10G24N
AEH10G24N picture photo
Mfg. Part Number
AEH10G24N
Brief Description
CONV DC-DC 50W 24VIN 2.5V NEG-EN
Datasheet Download
AEH10G24N.pdf
Availability of AEH10G24N
QUANTITY
AEH10G24N Order Process
Ship out your order
Specifications of AEH10G24N
Internal Part NumberEIS-AEH10G24N
FamilyDC DC Converters
SeriesAEH10
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEH10G24N
Related LinksAEH1, AEH10G24N Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEH10G24N Details Description
Related parts for AEH10G24N
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .15W 72DB 30MMPC MT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.6A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CBL 1COND 18AWG 600V WHITE 100' datasheet.pdf
PCB GUIDE TAINER, STEEL, 2.5" datasheet.pdf
TERMINAL QUICK CONNECT datasheet.pdf
10000UF 6V 25.7X79.8 85C AXI datasheet.pdf