Artesyn Embedded Technologies AEH30A48N
AEH30A48N picture photo
Mfg. Part Number
AEH30A48N
Brief Description
CONV DC-DC 150W 48VIN 5V NEG-EN
Datasheet Download
AEH30A48N.pdf
Availability of AEH30A48N
QUANTITY
AEH30A48N Order Process
Ship out your order
Specifications of AEH30A48N
Internal Part NumberEIS-AEH30A48N
FamilyDC DC Converters
SeriesAEH30
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEH30A48N
Related LinksAEH3, AEH30A48N Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEH30A48N Details Description
Related parts for AEH30A48N
VARISTOR 46V 180A 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM PNP-NO UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB M3 PRO 64QFN datasheet.pdf
CABLE CONN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf