Artesyn Embedded Technologies AEH60F48N
AEH60F48N picture photo
Mfg. Part Number
AEH60F48N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 250W 48VIN 3.3V NEGEN
Datasheet Download
AEH60F48N.pdf
Availability of AEH60F48N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AEH60F48N Order Process
Ship out your order
Specifications of AEH60F48N
Internal Part NumberEIS-AEH60F48N
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAEH60
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max198W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEH60F48N
Related LinksAEH6, AEH60F48N Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEH60F48N Details Description
Related parts for AEH60F48N
RES ADJ 100 OHM 50W 10% LUGS datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
SENS PROX M30 20MM PNP-NO UNSHLD datasheet.pdf
LED 17.46MM GREEN DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' OPEN END datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf