Artesyn Embedded Technologies AEH60K48N
AEH60K48N picture photo
Mfg. Part Number
AEH60K48N
Brief Description
CONV DC-DC 250W 48VIN 1.2V NEGEN
Datasheet Download
AEH60K48N.pdf
Availability of AEH60K48N
QUANTITY
AEH60K48N Order Process
Ship out your order
Specifications of AEH60K48N
Internal Part NumberEIS-AEH60K48N
Lead Free Status / RoHS Status
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AEH60K48N
Related LinksAEH6, AEH60K48N Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AEH60K48N Details Description
Related parts for AEH60K48N
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 8MHZ 8DIP datasheet.pdf
TEST LEAD BANANA PLUG 36 RED datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 4KEY 20-VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 1200V 20% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CRIMP FERRULE FOR FFS.00. datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf